خانه / عریضه / شب های زندگی(شب ششم: نقش ایمان در جهت گیری های اجتماعی)

شب های زندگی(شب ششم: نقش ایمان در جهت گیری های اجتماعی)

شب ششم: نقش ایمان در جهت گیری های اجتماعی

ب) ارتباط ایمان با اجتماع

در اینکه انسانها ناگزیر به زندگی اجتماعی و ارتباط با انسانهای دیگر هستند شکی نیست.

إِنَّمَا النّاسُ بالنّاس. ==> انسانها به یکدیگر نیازمندند.

اما سؤال مهم این است که: انسان مومن و معتقد به خدای یگانه در چه سطح و با چه کیفیتی باید با جامعه و در ارتباط با آن باشد؟

برای جواب به این سؤال باید توجه کرد که ایمان و فرد مومن، یعنی کسی که خدای واحد و اَحَد را اعتقاد دارد و در درون قلب و روح او پذیرفته شده است که این جهان را خدایی است که خالق و مدیر و مدبِّر آن است و آن را هدایت می کند، این اعتقاد باطبع یک سری مسائل را همراه خود به دنبال دارد.

از جمله آن مسائل این است که به انسان نگاه توحیدی و الهی نسبت به هستی می دهد و همه چیز را و همه جهان و موجودات را مجموعه ای یگانه می نگرد که اجزاء آن با یکدیگر پیوستگی کامل دارند و همه دارای جهتی واحدند. با توجه به این نگاه، انسان مومن خود را جزئی از این مجموعه ی هستی می بیند که به هم پیوسته و با یکدیگر مرتبط است. چگونه می تواند نسبت به جمعی که همه هم شکل و هم زبان و هم لباس و هم عقیده و… هیچ گونه ارتباطی نداشته باشد.

و لذا پیامبر(ص) مومنان را با شدیدترین هشدارها از دوری از اجتماع و ارتباط با جامعه و مردم بر حذر می داشتند.

 إِنَّ قَوْماً جَلَسُوا عَنْ حُضُورِ الْجَمَاعَهِ فَهَمَّ رَسُولُ اللَّهِ ص أَنْ یُشْعِلَ النَّارَ فِی دُورِهِمْ حَتَّى خَرَجُوا وَ حَضَرُوا الْجَمَاعَهَ مَعَ الْمُسْلِمِین. ==> گروهی از نماز جماعت باز ایستادند، پیامبر خدا عزم آن کرد تا خانه هاشان را آتش زند؛ از آن پس از خانه درآمدند و در نماز جماعت حاضر شدند.

امام صادق(ع):

 مَنْ خَلَعَ جَمَاعَهَ الْمُسْلِمِینَ قَدْرَ شِبْرٍ خَلَعَ رِبْقَه الایمَانِ مِنْ عُنُقِهِ. ==> هر که از جماعت مسلمانان به اندازه یک وجب دوری گزیند بند ایمان را از گردن خود باز کرده است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme