خانه / خبری / سعی بر آن داریم روستای دوستدار کتاب بمانیم

سعی بر آن داریم روستای دوستدار کتاب بمانیم

شمسی رستاق چگونه روستای دوستدار کتاب شد؟
محسن کمالیان از فعالان فرهنگی روستای شمسی و تهیه کننده طرح ارائه شده به جشنواره روستاهای دوستدار کتاب کشور طی گفتگویی با خبرنامه آبادی انجام فعالیت ها در حوزه کتاب و کتابخوانی را مختص سال های اخیر ندانست و اظهار داشت از دیرباز فعالیت های مناسبی در حوزه کتابخوانی در روستای شمسی صورت می گرفته است و به عنوان نمونه میتوان به احداث کتابخانه های خصوصی و عمومی و اداره برخی از آنها توسط مردم و حتی کودکان اشاره نمود. در سالهای گذشته بسیار از اهالی روستا که برحسب فعالیت شغلی به شهرهای مختلف کشور سفر میکردند نیز خود را مکلف به تهیه کتاب و ارسال به روستا می دانستند که با توجه به شرایط آن دوره بسیار تاثیرگذار بوده است.
کمالیان اظهار داشت انتخاب روستای شمسی به عنوان روستای دوستدار کتاب کشور را نمیتوان به شخص خاصی محدود کرد. یقینا رفت و آمد علمای فرزانه ای از قبیل مرحوم شیخ غلامرضا فقیه خراسانی، مرحوم حاج سید جواد حیدری، مرحوم سید مهدی رکن الدینی و بهره مندی مردم روستا از فضایل این بزرگان بی تاثیر نبوده است. مشورت پیش کسوتان و بزرگان فرهنگی و حمایت مسئولین روستا نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. البته همت و جدیت جوانان روستا در ظهور و بروز این فعالیت ها یکی از ارکان اصلی موفقیت روستا بوده و این جدیت و حجم مشارکت بالا بسیار ستودنی است.
محسن کمالیان در خصوص کسب این افتخار توسط روستای شمسی اظهار داشت در حالت بالقوه تمام روستاها می توانند دوستدار کتاب باشند لیکن در سال گذشته فعالیت های روستای شمسی در حوزه کتابخوانی رشد چشمگیری داشته و در اکثر برنامه های فرهنگی توجه ویژه ای به گسترش فرهنگ کتابخوانی صورت گرفته است. در این راستا به عنوان نمونه میتوان  به فعالیت های انجام شده در قالب غرفه های کتابخوانی در جشنواره نوروزی پاتوق، اجرای برنامه شب های زندگی در ایام مبارک ماه رمضان، معرفی کتاب در ایام غدیر و توجه به کتابخوانی و نویسندگی در برنامه های اربعین بیداری اشاره نمود که مورد توجه هیات داوران جشنواره قرار گرفته است.
وی با اشاره به مشارکت اهالی روستا به ویژه جوانان و بانوان در برنامه های یاد شده، حضور همه اقشار جامعه در برنامه های یاد شدده را نکته بارز فعالیت های روستای شمسی دانست.
کمالیان با اشاره به کسب عنوان روستای دوستدار کتاب در قالب یک رقابت سالم، به جای خالی چنین فضای رقابتی در سال های گذشته اشاره نمود و اظهار امیدواری نمود چنین برنامه هایی در طول سال تداوم داشته باشد و در کنار رقابت توجه ویژه ای به تعامل فرهنگی بین روستا ها و استفاده تمام روستا ها از طرح ها و ایده های موجود صورت گیرد. در این رابطه روستای شمسی آمادگی دارد نسبت به ارائه طرح ها، برنامه ها و پیشنهادات خود به فعالان فرهنگی سایر روستا ها اقدام نماید.
سعی بر آن داریم روستای دوستدار کتاب بمانیم
محسن کمالیان در خصوص برنامه فعالیت های آینده روستا اظهار داشت برنامه های موجود در حوزه کتابخوانی به روند مناسب خود ادامه خواهد داد. اجرای برخی از طرح های پیشنهادی نیز به صورت نمادین در جشنواره نوروزی پاتوق آغاز خواهد شد. البته تمام تلاش ما این است تا برنامه های روستای شمسی در روستاهای همجوار نیز اجرا گردد.
کمالیان در پایان ضمن تقدیر از کلیه افرادی که به هر نحو در کسب این افتخار و افتخارات مشابه نقش داشته اند تقدیر نمود. همچنین از عموم مردم و مسئولین دعوت نمود از جشنواره نوروزی پاتوق در روستای شمسی به عنوان یکی از برنامه های شاخص علمی فرهنگی و هنری بازدید و با ارائه نقطه نظرات ارزشمند خود در راستای ارتقای سطح کمی و کیفی برنامه ها اقدام نمایند
کا رهای مردمی را به جوانان واگذار کنیم
علیرضا ملانوری دهیار روستای شمسی نیز در مصاحبه خود با خبرنگار نشریه رستاق حضور علمای تاثیرگذار در طول سالهای گذشته در روستای شمسی و بهادادن به جوانان را از عوامل موفقیت روستا و کسب افتخارات متعدد دانست.
وی مردمی بودن فعالیت های انجام شده در حوزه فعالیت های انجام شده را از ویژگی های بارز برنامه های فرهنگی در روستای شمسی دانست و در این راستا وظیفه مسئولین را واگذاری امور به مردم و حمایت انها در اجرای برنامه های دانست. زیرا هر گاه مردم در صحنه حضور داشته اند کارها بهتر پیش رفته و تاثیر گذار تر بوده است.
ملانوری اظهار داشت دهیاری شمسی همواره توجه خاصی به حوزه فرهنگ داشته و سعی ما بر آن بوده تا از تمام طرح های موجود در این زمینه حمایت نماییم.
وی اضافه نمود در سال ۱۳۹۵ لازم است حضور پرشور  جوانان در اجرای برنامه ها، توسعه فرهنگ کتابخوانی در سطح مدارس و همچنین بازسازی و تجهیز کتابخانه های روستا مورد توجه ویژه قرار گیرد.
ملانوری در پایان ضمن تقدیر از همه تاثیرگذاران در کسب این افتخار ارزشمند، از حضور اقشار مختلف روستای شمسی در مراسم اختتامیه جشنواره روستاهای دوستدار کتاب قدردانی نمود.

حتما ببینید

آخرین اعتصاب

مدیر با عصبانیت از جمع خارج شد، آمده بود که بماند اما از لحن حرف …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *