خانه / عریضه / اختلاف، فرهنگ نمی شناسد!

اختلاف، فرهنگ نمی شناسد!

#اختلاف_فرهنگ_نمی_شناسد!

بدون مقدمه باید گفت جامعه هر چقدر هم داعیه فرهنگ داشته باشد، نزاع و اختلاف کار خودش را می کند!
کسانی که دغدغه کار فرهنگی در یک جامعه را دارند بخوبی می فهمند که هر چه اختلاف بیشتر شود بازده و کارایی فعالیت های فرهنگی تحت الشعاع این اختلافات قرار می گیرد چه بسا این اختلافات ریشه در افکار سطحی افراد داشته باشد.
همه ی آنچه از اختلافات گذشته برای نسل جدید مانده است مشتی خاطرات خنده دار و تلخ است که در برخی پانشینی ها از آن یاد می شود و نسل جدید است که انگشت به دهان مانده و سعی می کند با امی خواندن و بی سواد شمردن گذشتگان به سوالاتش پاسخ دهد و از آن بگذرد غافل از اینکه از آن همه اتفاق کوچک و بزرگ درس و عبرتی بگیرد.
واقعیت امر اینست که نمی شود دعوا و درگیری را سوای از امور واگذار کرد و کار خود را دنبال کرد. اختلاف که باشد نمی شود حرفی از همدلی و صمیمیت زد و هر آنچه گفته شود شعاری بیش نیست. حال آنکه اختلافات خیلی کوچک نیز در فرصت های فرهنگی تبدیل به تهدیدی بزرگ خواهد شد که خواه یا ناخواه فرهنگی و غیرفرهنگی را درگیر می کند.
عده ای بر این باورند که اختلافات قومی و قبیله ای برای طرفین آبی ندارد اما برای برخی نان دارد. شاید روزی بیاید که همه فکر و ذهنمان این شود که اختلاف و تفرقه نباشد و ناخودآگاه از پیشرفت آموزشی، تربیت نسل آینده، نیروسازی، و هر آنچه در راستای کار فرهنگی است باز بمانیم.
خلاصه اینکه اختلاف جامعه را از پیشرفت باز می دارد؛ کما اینکه این کار را با جامعه ما کرده است! فرهنگی و غیر فرهنگی هم نمی شناسد.

حتما ببینید

آیا وقت آن نرسیده شورای فرهنگی تشکیل شود؟

روستای شمسی از دیرباز کانون فعالیت های فرهنگی اجتماعی متفاوتی از طرف نهادهای مردمی و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *