خانه / خبری / شمسی رستاق، برگزیده برگزیدگان روستاهای دوستدار کتاب کشور
421304703_152237

شمسی رستاق، برگزیده برگزیدگان روستاهای دوستدار کتاب کشور

باز هم افتخار آفرینی در زمینه کتاب و کتاب خوانی
روستای شمسی رستاق از توابع شهرستان اشکذر، روستایی با مردمی با صفا، جوانانی پویا، با سواد بالا و اهل مطالعه است؛ ویژگی‌هایی که سال گذشته دست در دست هم داد‌ تا این روستا در بین ۱۰ روستای برتر دوستدار کتاب کشور در دومین جشنواره ملی روستاها و عشایر دوستدار کتاب قرار گرفته و امسال نیز به عنوان روستای برگزیده برگزیدگان سومین دوره از این جشنواره معرفی شود.
همت والای جوانان شمسی برای بالا بردن سطح مطالعه مردم، مشارکت تمامی اهالی روستا در فعالیت های فرهنگی و توجه ویژه به کتاب در اجرای برنامه ها که همواره با ایده‌های جالب و قابل تامل همراه بوده است، اینک این روستا را به الگویی برای سایر روستاهای استان تبدیل نموده است.
فرهنگ بالای اهالی شمسی
دهیار این روستا می‌گوید: روستای ما سال گذشته با ارائه طرح‌های جوانان روستا که هرکدام برای خود یک ایده نو به شمار می‌رفت، به عنوان روستای برتر دوستدار کتاب کشور انتخاب شد که انتخابی بجا بود. امسال نیز شمسی بعنوان  روستای برگزیده برگزیدگان روستاهای دوستدار کتاب معرفی شد که نشان داد فعالیت های روستا تداوم و حتی رشد داشته است.
به گفته «علیرضا ملانوری» در این روستا برنامه های اجتماعی و فرهنگی زیادی با مشارکت اهالی انجام می‌شود و با سوادی ۹۶ درصد از اهالی این روستا، این مشارکت را ثمربخش تر نیز کرده است، ضمن این‌که حضور چشم گیر بانوان و نوجوان در برنامه های فرهنگی نیز کم نظیر است.
به گفته وی، در این روستا ۳ کتابخانه عمومی ‌با بیش از ۱۷هزار جلد کتاب و موضوعات مختلف و قابل استفاده برای مردم روستا وجود دارد. ملانوری اعتماد به جوانان را یکی از عوامل اصلی زمینه ساز اجرای برنامه های فرهنگی و هنری دانسته  و اظهار داشت موفقیت های متعدد کسب شده روستای شمسی مرهون همت بلند اهالی روستا است.
توجه به کتاب در برنامه های فرهنگی روستا
مسئول اجرای طرح‌های کتابخوانی در روستای شمسی می‌گوید: روستای شمسی از دیر باز حضوری فعال در عرصه های فرهنگی و اجتماعی داشته است. همچنین حضور علمای فرزانه ای چون مرحوم حاج شیخ غلامرضا فقیه خراسانی، مرحوم حاج سید جواد حیدری و مرحوم حاج سید مهدی رکن الدینی نیز از دیگر شاخصه های روستاست.
«محسن کمالیان» می‌افزاید: فعالیت های فرهنگی روستا طی این سال ها توسط جوانان و سازمان های مردم نهاد همچون انجمن راهیان نور، جمعیت جوانان شمسی، گروه اندیشه جوان، کانون های مساجد، روحانیون روستا مدیریت و برنامه ریزی شده است و اکنون  برگزاری جشنواره نوروزی پاتوق با حضور تمامی اهالی روستا خصوصا جوانان و نوجوانان با شعار “علم و فرهنگ و هنر در سایه همدلی و صمیمیت” و اعتماد به جوانان و اندیشه جوان توانسته است به برند فرهنگی استان تبدیل و به عنوان طرح برتر فرهنگی استان یزد در نوروز ۹۴ شناخته شود.
به گفته وی، اجرای طرح “رادیو آبادی” در فضای مجازی، انتشار نشریه “اربعین بیداری”، انتخاب روستای شمسی بعنوان روستای دوستدار کتاب در دومین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران و حضور در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از شاخص ترین رویدادهای روستا طی یک سال گذشته است.
کمالیان اظهار داشت: یکی از عمده فعالیت های گروه نون و القلم در کتابخانه حیدری که عصاره برنامه های فرهنگی سالانه کتابخانه به حساب می آید برپایی غرفه “نون والقلم” در جشنواره نوروزی پاتوق می باشد. در سومین دوره جشنواره فعالیت هایی همچون نخستین نشست کتابخوان روستا، برپایی کافه کتاب و برگزاری کارگاه های آموزشی داستان نویسی، شعرخوانی و… با هدف آگاهی بخشی و مشارکت عموم مردم خصوصا جوانان در زمینه های علمی، فرهنگی هنری و معرفی میراث گذشتگان به نسل جدید انجام گردید.
حضور روستای شمسی در نمایشگاه بین المللی کتاب
مجری طرح‌ها و ایده‌های روستای شمسی می‌گوید: ایده و طرح های ابتکاری غرفه شمسی در نمایشگاه بیست و نهم تعجب بازدیدکنندگان و مسئولین امر را برانگیخت به طوری که توانست عنوان پدیده بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب ایران را به خود اختصاص داد. نمایش فعالیت ها و پیشینه فرهنگی روستا، المان درخت آرزوها، “ایستگاه های چرا کتاب می خوانیم و چرا کتاب نمی خوانیم”، افتتاح نمادین طرح اسناد و مدارک تاریخی و فرهنگی روستا و همچنین اجرای زنده رادیو آبادی در کنار برخورد محبت آمیز غرفه داران تحسین همگان را بر انگیخت.
کمالیان ادامه می‌دهد: یکی دیگر از برنامه‌هایی که در روستا اجرا شد، میثاق نامه “دوستدار کتاب می مانیم” بود که با هدف آشنایی اهالی روستا با فعالیت های کتابخوانی صورت گرفت و با اعلام آمادگی جمعی از فعالین عرصه کتابخوانی و خیرین در اجرای برنامه های روستا همراه بود.
به گفته وی، این طرح موجب ظهور موجی از پویایی و نشاط فرهنگی در بین اهالی بویژه دانش آموزان و مطرح شدن مباحث مرتبط با کتابخوانی در مجالس فرهنگی و اجتماعی روستا شد.
کمالیان می‌افزاید: با توجه با پیشینه تاریخی روستا و فرهنگ پویای وقف در روستا و همچنین وجود اسناد و نسخ خطی و ضرورت صیانت از آنان، راه اندازی این مرکز در کتابخانه ضروری دانسته شده است. برخی از نسخه های خطی موجود در روستا بدلیل عدم نگهداری مناسب و یا عدم توجه به آنان از بین رفته اند و کتابخانه حیدری درح ال حاضرمقدمات اجرایی شدن این طرح را فراهم نموده است. وجود فضای مناسب و محفوظ می تواند در فرآیند جمع آوری و حفظ اسناد موثر باشد.
وی در پایان گفت: تمام سعی ما بر آن است تا کتاب به جایگاه واقعی خود در جامعه برسد؛ مردم بیشتر به کتاب مراجعه کنند، دانش آموزان و نسل جدید با کتاب بزرگ شوند و رشد کنند. قدردان حمایت و اعتماد مسئولین، همراهی و همدلی اهالی روستا بوده و با یاری خداوند متعال این مسیر را ادامه می دهیم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme