خانه / خبری / آیا وقت آن نرسیده شورای فرهنگی تشکیل شود؟

آیا وقت آن نرسیده شورای فرهنگی تشکیل شود؟

روستای شمسی از دیرباز کانون فعالیت های فرهنگی اجتماعی متفاوتی از طرف نهادهای مردمی و دولتی بوده است. نگاهی به پیشنیه فرهنگی این روستا، آثار و ابنیه تاریخی، آداب و رسوم و مردم شناسی و … گواه بر این ادعاست. ناگفته نماند که سیر فعالیت های فرهنگی در روستای شمسی تا زمان حال نیز جریان داشته و مرور برنامه های فرهنگی اجرا شده توسط دستگاههای مختلف در یک سال گذشته (جشنواره نوروزی پاتوق، جلسات روخوانی قرآن در ماه رمضان، کلاس ها و دورا های اوقات فراغت، آموزش های ورزشی، اعیاد و مناسبت ها، عزاداری محرم و تعزیه خوانی، سالنامه اربعین بیداری، یادمان شهدا، برگزاری نماز جماعت و نماز جمعه و …) نیز موید ادعای ثانویه است. البته با گذشت زمان، تنوع در برنامه های انجام شده و همچنین وجود نهادهای مختلف متولی فرهنگ در این روستا، هماهنگی در اجرای برنامه ها را بیش از پیش الزام آور می نماید.

هماهنگی هایی که تا کنون بخشی از آن بعهده شورای اسلامی روستا یا برخی نهادهای شهرستانی نظیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و … بوده و در بعضی موارد خلا آن حس شده و باعث برخی ناهماهنگی ها می شود. ناهماهنگی هایی که حتی متولیان فرهنگی روستا را نیز ناراضی نموده است. و با وجود این نارضایتی ها و گستره زیاد کارهای فرهنگی و همچنین سایر فعالیت های مدیریتی روستا (عمرانی، اداری و…) حضور یک تشکل منسجم مختص فعالیت های فرهنگی مثل شورای فرهنگی را الزام آور نموده و ادامه موفقیت آمیز فعالیت های فرهنگی روستا را منوط به تشکیل شورای فرهنگی می سازد. تشکیل شورای فرهنگی تاثیر مهمی بر روند برنامه های فرهنگی و حمایت از آنها در روستاها خواهد داشت و این جریان موجب افزایش فعالیت های فرهنگی در این مناطق و بالتبع آن افزایش شور و نشاط در روستا و کاهش آسیب های اجتماعی و… می شود. و کمتر کسی است که تاثیر فعالیت های فرهنگی را بر روستا و نسل آینده آن و به نوعی توسعه پایدار روستا نداند و از آن غافل باشد.

شورای فرهنگی چیست و چگونه شکل خواهد گرفت؟
شورای فرهنگی یک نهاد درون روستایی و متشکل از فعالان فرهنگی و اجتماعی روستاست و به نوعی بازوی فرهنگی مسئولین روستا محسوب خواهد شد. که عهده دار برنامه ریزی، هماهنگی و آسیب شناسی فعالیت های فرهنگی روستا خواهد شد.
اولویت تشکیل شورای فرهنگی با روستاهای دارای امکانات زیربنایی فرهنگی شامل مسجد، روحانی مستقر، شورای اسلامی و دهیاری، کانون فرهنگی مسجد، پایگاه بسیج، مدرسه، فضا و هیئت ورزشی و کتابخانه و تعداد خانوار بالای ۵۰۰ نفر می باشد.
دهیار، روحانی مستقر، نماینده شورا، مسئول کتابخانه، مسئول ورزش، فرمانده پایگاه بسیج، مسئول کانون فرهنگی، نماینده بانوان، نماینده گروههای مردم نهاد، معتمدین محل، نماینده مدارس، رئیس هیئت مذهبی و … از اعضای شورای فرهنگی می باشند که در صورت تشکیل با برگزاری انتخابات رئیس و دبیر شورای فرهنگی انتخاب شده و فعالیت های فرهنگی روستا زیر نظر آن شورا برگزار خواهد شد.

ایام تابستان و اوقات فراغت دانش آموزان و دانشجویان، اعیاد قربان و غدیر، ایام عزاداری محرم و … در پیش است و هماهنگی بین متولیان برنامه های فرهنگی توسط شورای فرهنگی در همین ابتدای تابستان می تواند استفاده از اوقات فراغت و … را بیشتر از گذشته نماید در حالیکه تشکیل شورای فرهنگی از اولویت های حوزه فرهنگ در  سند چشم انداز پنج ساله روستا مطرح شده است.

حتما ببینید

آخرین اعتصاب

مدیر با عصبانیت از جمع خارج شد، آمده بود که بماند اما از لحن حرف …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *